Może zdarzyć się zarówno w Polsce jak i za granicą.

Ze względu na okres wakacyjny liczba wyjazdów za granicę jest znacznie większa, więc o kolizję z obywatelem innego kraju również łatwiej. Pamiętajmy jednak, że wypadek z zagranicznym kierowcą możemy mieć również w Polsce. O czym powinniśmy pamiętać wyjeżdżając za granicę i jak wygląda kwestia likwidacji szkody w przypadku kolizji i wypadku z zagranicznym pojazdem?

Zaplanowany wyjazd to bezpieczny wyjazd.

Przed wyjazdem na pewno warto upewnić się czy mamy ważne ubezpieczenie OC. To ubezpieczenie zapewni nam zabezpieczenie w przypadku, gdy to my wyrządzimy szkodę. Pamiętajmy, że czasem ubezpieczenie OC nie wystarczy. Jeśli wyjeżdżamy poza kraje Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, to warto sprawdzić czy nie musimy mieć w tym państwie Zielonej Karty.
Przed wyjazdem za granicę dobrym rozwiązaniem będzie ubezpieczenie assistance, najlepiej rozszerzone o szkody poza terenem naszego kraju i o holowanie na odpowiednią odległość lub z odpowiednio wysokim limitem kwotowym. Rozszerzona opcja zawiera często takie usługi jak nocleg, transport czy opiekę dla niepełnoletnich dzieci, a nawet transport zwierzęcia. Dzięki temu będziemy wyruszać na wakacje ze spokojną głową, ponieważ w razie awarii czy kolizji otrzymamy pomoc.
Podczas planowania wyjazdu warto również pobrać ze strony Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych formularz o zdarzeniu drogowym w wersji polsko-angielskiej.

Kolizja za granicą.

Szczęśliwi wyruszamy w podróż, ale niestety już po przejechaniu granicy inny kierowca powoduję szkodę na naszym pojeździe. Co wtedy?
Wszystko zależy od kraju, w którym zdarzyła się kolizja i od tego w jakim państwie zarejestrowany był pojazd. Pierwszym krokiem w tej sytuacji powinno być spisanie numerów rejestracyjnych sprawcy oraz uzyskanie numeru ubezpieczenia OC. Najlepiej zrobić zdjęcia miejsca zdarzenia i dokumentów. Te informacje są bardzo istotne i czasem ich brak może uniemożliwić cały proces likwidacji szkody i wypłacenia odszkodowania z ubezpieczenia OC. Kolejnym krokiem powinno być wypełnienie oświadczenia o zdarzeniu. Zawsze warto też zadzwonić po policję. Szkodę można zgłosić bezpośrednio ubezpieczycielowi sprawcy lub w Polsce u wyznaczonego reprezentanta ubezpieczyciela osoby, która wyrządziła szkodę. Takiego reprezentanta można znaleźć na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Kolizja w Polsce z zagranicznym kierowcą.

W przypadku zderzenia na terenie naszego kraju z zagranicznym kierowcą zasady są bardzo podobne. Należy zadzwonić po policję, zrobić zdjęcia i spisać dane pojazdu oraz nazwę ubezpieczyciela sprawcy. Szkodę możemy wtedy zgłosić w Polsce u reprezentanta ubezpieczyciela sprawcy. Jeśli takiego reprezentanta nie ma, to należy skontaktować się z PZU S.A. lub TUiR Warta S.A i tam zgłosić szkodę.  

Przed wyjazdem:

  • Sprawdź czy masz ważne ubezpieczenie OC
  • Jeśli wyjeżdżasz poza kraje UE lub EOG – wyrób Zieloną Kartę
  • Przygotuj oświadczenie o zdarzeniu drogowym w wersji polsko-angielskiej

Szerokiej Drogi !