Polskie ubezpieczenie OC wystarczy, czy nie?

Dużo się dzisiaj mówi o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE i o tym jaki to będzie miało wpływ na gospodarkę. A jaki wpływ ma wynik referendum na ubezpieczenie komunikacyjne? Czy polskie ubezpieczenie OC wystarczy i o czym jeszcze powinniśmy pamiętać planując podróż w rejony Wielkiej Brytanii?

PBUK uspokaja

Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych informuję, że Brexit nie zmieni zasad obowiązujących do tej pory. Aby wyjechać do Wielkiej Brytanii wystarczy nam nasze polskie OC. Kierujący pojazdami, zarejestrowanymi w Państwach, które są sygnatariuszami Porozumienia Wielostronnego, które jest także częścią Systemu Zielonej Karty, spokojnie będą mogli wjeżdżać na tereny Wielkiej Brytanii tylko z dokumentem ważnego ubezpieczenia OC. Kierowcy pojazdów zarejestrowanych w pozostałych 16 państwach Systemu, będą musieli wyrobić Zieloną Kartę.
Decyzja obywateli Wielkiej Brytanii nie wpłynie na obowiązujące w ich kraju zasady dotyczące wymaganych dokumentów ubezpieczeniowych, dla gości wjeżdżających swoimi pojazdami na terytorium Zjednoczonego Królestwa. Kwestie te są uregulowane przepisami odrębnymi w stosunku do unijnego traktatu – mówi Mariusz Wichtowski, prezes zarządu Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Nieznajomość prawa szkodzi

Podróżując po Wielkiej Brytanii, ale także w przypadku wyjazdu w inne strony Europy, powinniśmy chociaż częściowo poznać prawo lokalne obowiązujące w danym państwie. Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych zasad obowiązujących w przypadku wyjazdu do Wielkiej Brytanii:

  • Na terenie Wielkiej Brytanii możemy poruszać się pojazdem zarejestrowanym w Polsce w sytuacji, gdy jesteśmy turystami, gośćmi lub znajdujemy się na terenie kraju w celu podróży służbowej. Okres poruszania się tym pojazdem to maksymalnie 185 dni.
  • Będąc rezydentem pojazd należy jak najszybciej przerejestrować i ubezpieczyć go na terenie Wielkiej Brytanii bezzwłocznie po przekroczeniu granicy.
  • Policja w Wielkiej Brytanii ma pełne prawo do zatrzymania i skasowania pojazdu, jeśli jego stan nie zostanie rozliczony zgodnie z lokalnym prawem.