UFG uruchomił kampanię informacyjną.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny uruchomił kampanię informacyjną, która ma na celu uświadomienie polskim kierowcom jak ważna jest ich historia bezszkodowej jazdy. Ubezpieczających swoje pojazdy jest bardzo wielu. Jest to aż 21 milionów pojazdów, których właściciele mają obowiązek zakupienia ubezpieczenia OC. Dowiedzmy się do czego służy ogólnopolska baza polis komunikacyjnych.

Do czego nam to potrzebne?

Według statystyk 71% kierowców nie jest świadoma, że wypadek przez nich spowodowany, nawet cudzym autem może być uwzględniony przy kalkulacji składki ubezpieczenia OC na ich pojazd. Takie zdarzenie będzie widniało zarówno w historii szkodowości właściciela pojazdu jak i w historii kierowcy, który ten wypadek spowodował. Ubezpieczyciele podczas kalulacji składki automatycznie sprawdzają historię szkód ubezpieczonego kierowcy, który do tej pory nie mógł sam zweryfikować czy w danych nie ma jakiś błędów, albo szkód o których nie wiedział. Te informacje skłoniły UFG do udostępnienia bazy polis komunikacyjnych właścicielom pojazdów.

Jak sprawdzić swoją historię?

Wystarczy, że zarejestrujemy się na portalu UFG www.ufg.pl i założymy konto. Na tej stronie będziemy mogli pobrać swoją historię ubezpieczenia. Jest to całkowicie bezpłatne i każdy właściciel, którego pojazd jest zarejestrowany w Polsce może to sprawdzić. Dzięki dostępowi do takiej bazy będziemy zawsze świadomi swojej historii bezszkodowej jazdy i przy kalkulacji składki nic nas nie zaskoczy.
O aktualność bazy nie trzeba się martwić, ponieważ UFG bardzo starannie uzupełnia i uaktualnia dane. Baza ta jest zasilana danymi od wszystkich towarzystw, które w swojej ofercie posiadają ubezpieczenia komunikacyjne. Jest to ich ustawowy obowiązek, aby przesyłać do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego informacje o sprzedanych polisach i wypłaconych z ich tytułu odszkodowaniach.

Weryfikacja danych.

Mimo tego że baza jest zasilana automatycznie, warto i tak sprawdzić poprawność danych i w razie potrzeby skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem, który wyjaśni sytuację. Pamiętajmy też o tym, żeby samemu informować o zmianach w związku z posiadanym ubezpieczeniem. Jeśli np. sprzedajemy pojazd, to koniecznie poinformujmy o tym swojego ubezpieczyciela.