Ubezpieczenie podróżne w czasach pandemii

 

Ograniczenia w podróżach są stopniowo znoszone, a wakacje zaraz się zaczną. Warto więc zadbać o ubezpieczenie podróżne, które oprócz klasycznych wakacyjnych zagrożeń i wypadków, zapewni nam leczenie również w przypadku zachorowania na koronawirusa. Zasady ubezpieczeń podróżnych generalnie nie uległy zmianie ze względu na szalejącą na świecie pandemię i strach przed nierozpoznaną chorobą. Warto jednak zwrócić dodatkową uwagę na kilka szczegółów i zapisów na polisie oraz upewnić się, że ubezpieczenie w pełni nas ochroni w aktualnej sytuacji.


W dalszym ciągu trzeba zwracać uwagę przede wszystkim na zakres ubezpieczenia (od czego i w jakich sytuacjach zadziała), wyłączenia (w jakich sytuacjach nie ma ochrony np. pandemia czy stan wyjątkowy są wyłączone u niektórych ubezpieczycieli) oraz sumę ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą (w zależności od kraju i odległości - USA najwyższa) i NNW (głównie jeśli praca zarobkowa fizyczna lub uprawiamy na wyjeździe sport).


W czasach pandemii suma ubezpieczenia kosztów leczenia powinna być wyższa bo ryzyko wzrosło, a szczególną uwagę należy zwrócić na wyłączenia związane z pandemią/epidemią. Takie generalne wyłączenie epidemii/pandemii w warunkach ogólnych ubezpieczenia powoduje, że jeśli zachorujemy podczas podróży na COVID-19 to ubezpieczyciel nie zapłaci za nasze leczenie ani transport do Polski chorego lub zwłok. Wyłączenie to pojawia się też w ubezpieczeniu kosztów rezygnacji z podróży. Inny zapis wyłączający odpowiedzialność ubezpieczyciela to wyłączenie w warunkach stanu wyjątkowego, który jak wiadomo aktualnie może obowiązywać w niektórych krajach w związku z pandemią.

Jeśli jednak ochrona nie wyłącza sytuacji pandemii/epidemii lub stanu wyjątkowego to koszty naszego leczenia w razie zachorowania oraz koszty transportu do kraju zostaną pokryte przez ubezpieczyciela. Jednak ubezpieczyciel wciąż nie zapłaci np. za test na koronawirusa czy z OC w życiu prywatnym za przeniesienie choroby na inne osoby.


Każdy duży ubezpieczyciel ma wiele wariantów ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą, które różnią się zakresem również w zależności od tego gdzie są sprzedawane (agent, biuro podróży, bank, internet). Dlatego trzeba każdorazowo sprawdzać zakres w OWU i ewentualnie poprosić pośrednika żeby dodatkowo potwierdził nam np. w emailu, że dane ubezpieczenie zadziała w razie zachorowania na COVID-19.  

Z uwagi na fakt, że ruch turystyczny i lotniczy jest stopniowo przywracany, a za pasem wakacje, należy spodziewać się, że ubezpieczyciele co do zasady będą obejmować zakresem zachorowania na COVID-19, który staje się naszą codziennością. Bez ubezpieczenia tego głównego ryzyka w obecnej sytuacji ubezpieczenie turystyczne nie ma przecież sensu. Ponadto kwestią otwartą są m.in. koszty kwarantanny jeśli np. chory zostanie zdiagnozowany jako nosiciel, nie zachoruje, ale będzie musiał zostać dłużej na przymusowych wakacjach oraz inne ryzyka związane z pandemią. Rynek stopniowo dostosuje się do sytuacji, a ubezpieczyciele będę chcieli zaoferować zakres jak najbardziej adekwatny do zagrożenia.

Ubezpieczenia podróżne dla biznesu nie różnią się w zasadzie co do zakresu od ubezpieczeń dla klientów detalicznych. Mogą być jednak indywidualnie negocjowane, więc przy większym kontrakcie można wynegocjować dla klienta indywidualne warunki. Ochrona musi być w obu przypadkach odpowiednio dobrana do potrzeb. Dla firm częściej stosuje się polisy roczne z określoną liczbą osobodni do wykorzystania w okresie trwania ubezpieczenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba zawierać ubezpieczenia dla każdego pracownika przy każdym wyjeździe z osobna.

Więcej na temat ubezpieczeń podróżnych znajdziesz również na naszej stronie poświęconej ubezpieczeniom podróżnym - jak dobrze ubezpieczyć się na wyjazd.

W granicach UE należy też pamiętać o wyrobieniu sobie karty EKUZ, która gwarantuje pokrycie kosztów leczenia na zasadach obowiązujących w danym kraju, ale nie pokrywa m.in. kosztów transportu.

W naszej ofercie znajdziesz kilka pakietów podróżnych, które gwarantują ochronę w czasach pandemii.

Jeśli potrzebujesz ubezpieczenia podróżnego na wyjazd wakacyjny lub biznesowy ... skontaktuj się z nami w sprawie oferty lub porady.

Możesz również od ręki, już teraz wykupić ubezpieczenie podróżne w przez Internet.