Co to  jest odpowiedzialność cywilna i dlaczego może się przydać takie ubezpieczenie w życiu prywatnym?

Najkrócej  mówiąc każdy z nas  ponosi odpowiedzialność  za swoje czyny zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Jeżeli swoim działaniem wyrządzimy komuś szkodę lub krzywdę, wtedy zgodnie z prawem mamy obowiązek jej naprawienia. W poniższym artykule skupimy się na tym, czym jest odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym.

Najbardziej znanym w naszym kraju i jednoznacznie kojarzącym się ubezpieczeniem OC jest obowiązkowe  OC komunikacyjne. Każdy też słyszał  o OC zawodowym np. nauczyciela czy lekarza. Bardzo ważnym rodzajem ubezpieczenia OC, niezwykle popularnym na zachodzie i coraz bardziej popularnym i potrzebnym również w naszym kraju jest ubezpieczenie OC w życiu prywatnym.

Ubezpieczenie to zawieramy z reguły przy ubezpieczeniu mieszkania, aby chronić się w sytuacji gdy zalejemy sąsiadów. Jednak większość oferowanych na rynku ubezpieczeń OC w życiu prywatnym chroni nas także w innych sytuacjach życiowych, choć są i takie gdzie odpowiedzialność faktycznie jest ograniczona tylko do mieszkania. Zwróćmy więc uwagę na zakres ochrony i przed czym faktycznie może uchronić nas polisa OC w życiu prywatnym.

Warto więc mieć polisę OC z odpowiednim do potrzeb zakresem, aby chroniła nas nie tylko w razie zalania sąsiadów ale również wtedy gdy np.:

  • Nasz pies kogoś pogryzie lub zniszczy komuś ubranie
  • Nasze dziecko porysuje komuś samochód jadąc na rowerze lub "zmaluje" coś innego
  • Na wakacjach zniszczymy niechcący jakiś element pokoju hotelowego
  • Na nartach wpadniemy na kogoś i wyrządzimy mu szkodę lub krzywdę
  • Na rowerze spowodujemy wypadek lub wpadniemy na pieszego
  • Przechodzień złamie sobie rękę na nieodśnieżonym podjeździe do naszego domu
  • Wyrządzimy szkodę najemcy naszego mieszkania
  • Najemca wyrządzi szkodę sąsiadom

Oprócz zakresu ubezpieczenia OC warto zadbać również o odpowiednią sumę gwarancyjną, 50 000 PLN to absolutne minimum, a powinniśmy celować w  100 – 200 000 PLN i więcej,  aby faktycznie mieć ochronę finansową gdy stanie się coś poważnego w tym np. szkoda na osobie.

Świadomość Polaków rośnie. Dzisiaj każdy stara się dochodzić swoich praw i jeżeli zostanie poszkodowanym, będzie szukał winnego, a tym samym żądał wyrównania swoich strat bądź zadośćuczynienia za uszczerbek na zdrowiu. Sądy rozpatrują coraz więcej tego typu spraw. Warto się więc zabezpieczyć i ubezpieczyć od Odpowiedzialności Cywilnej również w życiu prywatnym.

Najlepiej zawrzeć polisę na ubezpieczenie mieszkania razem z OC w życiu prywatnym, w takim wariancie żeby ochrona działała nie tylko w ubezpieczanym mieszkaniu, ale również w związku z innymi czynnościami życia prywatnego i ewentualnie innymi naszymi nieruchomościami. Koszty niezłego ubezpieczenia OC w życiu prywatnym, kupionego w pakiecie z ubezpieczeniem mieszkania, nie powinny przekroczyć  50-100 PLN/rok w zależności od sumy ubezpieczenia.

Skorzystaj z naszego poradnika żeby zobaczyć inne porady i wskazówki.

Zapraszamy do kontaktu z naszym biurem w celu uzyskania  oferty lub porady.

Można też zawrzeć ubezpieczenie OC w życiu prywatnym online bez wychodzenia z domu korzystając z formularza kontaktowego.