Rodzaje ubezpieczeń

 

Jakie są rodzaje ubezpieczeń, od czego można się ubezpieczyć, a od czego trzeba.

 

Jako doradcy ubezpieczeniowi staramy się zapewnić naszym klientom ochronę w optymalnym zakresie, który jest im w danym momencie życia potrzebny i na jaki mogą sobie finansowo pozwolić. Co to jednak znaczy być "kompleksowo ubezpieczonym"? Zobacz jakie rodzaje ubezpieczeń i jaki zakres ubezpieczenia będzie odpowiedni dla Ciebie.

 

Oczywiście nie możliwe jest ubezpieczenie się "od wszystkiego", czyli od wszelkich możliwych zdarzeń życiowych i losowych. Są jednak pewne elementy, które jak puzzle tworzą finansową tarczę ochronną dla Ciebie i rodziny w razie nieprzewidzianych i trudnych sytuacji. Należą do nich zarówno bardzo oczywiste ubezpieczenia majątkowe np. komunikacyjne czy mieszkań/domów/mienia, jak również coraz bardziej popularne produkty, zaliczające się do ubezpieczeń osobowych. Dopiero odpowiednie połączenie tych dwóch obszarów, buduje Twoje bezpieczeństwo i wzmacnia odporność na nieprzewidziane życiowe sytuacje.

Poniżej wymieniamy i krótko opisujemy najważniejsze według nas elementy z poszczególnych obszarów ubezpieczeń. Niech to będzie Twoja mapa drogowa do dalszych rozmów o zakresie i rodzaju potrzebnego Ci ubezpieczenia.

 

Zacznijmy od tych rodzajów ubezpieczeń, które chronią bezpośrednio posiadany majątek:

  • ubezpieczenia komunikacyjne - ich katalog otwiera obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadacza pojazdu, które często jest uzupełniane o auto casco (w razie szkód na naszym aucie lub jego kradzieży). Dodatkowo można wykupić ubezpieczenie NNW kierowcy i pasażerów, Assistance, ubezpieczenie szyb i inne dodatki takie jak np. ochrona przed utratą zniżki.
  • ubezpieczenie mieszkania / domu / majątkowe - kolejnym podstawowym i dość popularnym ubezpieczeniem jest ubezpieczenie mieszkania lub domu oraz wyposażenia od zdarzeń losowych i kradzieży. W przypadku mieszkań sprawa jest dość prosta, ale ubezpieczenie domu wymaga większej uwagi bo i szkody są bardziej różnorodne i skomplikowane - mogą obejmować np. ogród, instalacje zewnętrzne, fotowoltaikę itp. Większej uwagi wymaga również ubezpieczenie mieszkania przeznaczonego na wynajem.
  • OC w życiu prywatnym - najczęściej stanowi element pakietu przy ubezpieczeniu mieszkania i chroni przede wszystkim od szkód np. zalaniowych wyrządzonych sąsiadom, ale nie tylko. Uprawiając sport np. narciarstwo lub po prostu jeżdżąc na rowerze, również możemy uszkodzić coś lub zrobić komuś krzywdę ponosząc odpowiedzialność nie tylko moralną, ale również finansową z mocy prawa. Wtedy przed kosztami może uchronić nas ubezpieczenie OC w życiu prywatnym.
  • ubezpieczenie firmy - to zupełnie osobny temat, ale wielu Polaków prowadzi chociażby drobną działalność gospodarczą, którą należy ubezpieczyć. Pierwszym elementem jest OC dla firmy (lub zawodu), a później ubezpieczenie jej majątku, sprzętu, towaru, lokali, budynków, pracowników itd. w zależności od rodzaju i skali prowadzonego biznesu.

 

Teraz kolej na ubezpieczenia osobowe, które oprócz Twoich finansów (ubezpieczenia na życie to również rodzaj tarczy finansowej dla Ciebie i rodziny) zabezpieczają zdrowie, a w niektórych przypadkach mogą ratować życie:

  • ubezpieczenie NNW - Może być oferowane w pakietach z ubezpieczeniem mieszkania, pakietach dla sportowców, przy ubezpieczeniach na czas podróży zagranicznej lub jako osobny produkt. Zapewnia wypłatę w razie tzw. uszczerbku na zdrowiu (oraz śmierci), ale jego głównym celem jest wypłata ubezpieczonemu środków na pokrycie kosztów związanych z powrotem do zdrowia i rehabilitacją. Wypłata zależna jest od sumy ubezpieczenia i orzeczonego przez lekarza procentowego uszczerbku na zdrowiu. Dlatego warto zadbać o odpowiednio wysoką sumę ubezpieczenia od której później liczony będzie należny procent wypłaconego świadczenia. Konieczność dla osób aktywnych i dzieci. Dodatkowe rozszerzenia to m.in. dzienne świadczenie szpitalne i rehabilitacja. W przypadku uprawiania sportów ryzykownych, ekstremalnych czy wyczynowego uprawiania jakiejś dyscypliny trzeba zadbać o odpowiednie rozszerzenie ochrony.  
  • ubezpieczenie na życie indywidualne/grupowe i grupy otwarte - podstawowy zakres indywidualnego ubezpieczenia na życie to "na wypadek śmierci". Może ono stanowić zabezpieczenie finansowe dla bliskich, gdy nas zabraknie. Dostępne są również rozszerzenia m.in. o poważne zachorowanie lub niezdolność do pracy. Takie opcje pomagają zabezpieczyć finansowo siebie i rodzinę, gdy spotka nas choroba czy zdarzy się wypadek i trzeba będzie zatroszczyć się o siebie - pracę pozostawiając z boku. Ubezpieczenia grupowe i w tzw. grupach otwartych oferują z reguły szeroki wachlarz świadczeń za niewielką miesięczną składkę (nawet 30 zł), ale sumy ubezpieczenia również nie są wysokie. Trzeba je zatem traktować jako wstęp lub uzupełnienie indywidualnego ubezpieczenia na życie.
  • ubezpieczenie zdrowotne - zapewnia ambulatoryjną opiekę medyczną, a od wykupionego wariantu zależy jej zakres i dostępność placówek oraz wachlarz specjalistów. Pamiętajcie, że ubezpieczenie jest lepsze niż abonament w sieci medycznej, ponieważ ubezpieczyciel płacąc świadczeniodawcy (przychodni) powoduje, że pieniądze "idą" za pacjentem. To może mieć znaczący wpływ na jakość obsługi, w tym terminy i dostępność wizyt. Do ubezpieczeń zdrowotnych zaliczyć można też polisę Best Doctors, która gwarantuje zagraniczne konsultacje oraz do 2 milionów Euro na leczenie za granicą, w przypadku zachorowania na nowotwór.

Dla optymalnego zabezpieczenia finansowego siebie i rodziny potrzebujemy więc oprócz ubezpieczenia majątku (samochodu, mieszkania, domu, mienia), również odpowiedniego ubezpieczenia na życie, NNW i pakietu zdrowotnego.

W przeciwieństwie do produktów majątkowych, które umożliwiają odkupienie lub odtworzenie utraconego mienia, ubezpieczenia osobowe nie zrekompensują nam wprawdzie poniesionej straty życia lub zdrowia. Mogą natomiast znacznie pomóc w powrocie do zdrowia, finansując leczenie. Mogą też stanowić poduszkę finansową dla bliskich, co jest ich niezwykle ważną rolą. Często okazują się ważnym elementem wsparcia rodzin w trudnych chwilach, gdyż umożliwiają utrzymanie poziomu życia, w chwilach w których trudno jest myśleć o pieniądzach. 

W celu przygotowania planu ubezpieczeniowego, skontaktuj się z nami lub wypełnij formularz analizy Twoich potrzeb ubezpieczeniowych, który przybliży naszemu doradcy Twoje aktualne oczekiwania. Chętnie pomożemy. Zapraszamy.